Trapsavecký deníček píše Jaroslava Kavče Šálková. Je to prostor pro vlastní povídky, kreslené vtipy a vzpomínky z dávno

 zašlé  minulosti.

Ve vzpomínkovém albu vytvořeném podle záznamů starých deníků je zachycen průběh šestnácti let trampské literární soutěže o Zlatého Trapsavce.


Úvodní strana


V březnu t.r. byla ukončena činnost Nakladatelství Rodocapsa.

 

Za šest let báječné

hry na trampské úředně evidované autorské vydavatelství se podařilo nabídnout čtenářům dvanáct titulů - především sborníčků povídek a poezie.

Všechna vydání  včetně dotisků jsou rozebraná.

 


Trapsavcem

 snadno a rychle

 

Jednotlivá vydání deníčku jsou protkána dobrými radami pro začínající povídkáře. Tyto rady jsou sesbírány z vlastních zkušeností za dlouhé roky psaveckého tvoření nebo porotování v trampské literární soutěži o Zlatého Trapsavce.

Případné názorné ukázky  jsou smyšlené.

 

 

Ve formátu pdf volně přístupná oblíbená

příručka pro začínající

povídkáře

 


 

 

Avalon kdysi zahájil vydávání sbírek trapsaveckých autorů,

 což byl velice záslužný počin. Současní organizátoři Trapsavce dovedli možnost publikování 

 k dokonalosti v tzv. Miniaturách. Více

v Knižních novinkách na www.trapsavec.cz

 

 

 


 

 

Pro milovníky pískovců

jedině časopis

 

Vitamín Kř!

 


 

 

Komiks Toma Zvědělíka podle trampských povídek vydal Avalon v roce 2012. Stále je možné ho získat.

 

Více v obchůdku Trampského magazínu

zde

 


 

 

 

V klasických komiksech  Marko Čermáka vydávaných v nové podobě se v č. 4 objevuje i příběh Rower Hogan II, a v č. 5 dva díly dívčího komiksu "Plamínek"

více na

 

www.intercrosse.eu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Canc na uvítanou:

"Nás už nikdo nedohoní

už jsme za Prahou

za chvíli nám bude vonět

tráva pod hlavou..."

                                               - písnička z filmové povídky "Pavučina"

 

 V roli smutného trampa

 

Je hodně filmů, kde se alespoň na pozadí mihnou trampové, pokud nehrají nějakou lepší roli, vlastně spíš roličku. Jeden z takových filmů se připomíná okrajově, pokud vůbec, a přitom postava trampa je zde téměř klíčová  Jedná se o poslední příběh "Pavučina" z povídkového filmu "Pět z milionu", který v roce 1959 natočil režisér Zdeněk Brynych.

Podle distributora příběh vypráví o začínající mladé lásce v atraktivním prostředí chatové osady, kdy se mladičká Kateřina, právě vycházející základní školu, zamilovává do Karla, který přišel z vojny a koupil si skútra. První milostné vzplanutí jako záměr filmu je možné přijmout, proč ne, ale jen tehdy, kdyby celou povídkou záhadně neprocházela smutná postava ještě  záhadnějšího trampa Franty ve vynikajícím podání Františka Vláčila. V komentářích k "Pavučině" na webu csfd o této postavě můžeme číst: "František Vláčil (rozvinuvší v několika málo gestech a jediné větě vznešenou romantiku, sebeironii, ale i smutné outsiderovství jednoho trampského osudu)". Velmi výstižné. Ale je třeba podívat se na film od začátku. Tam kolem nuselského plynojemu jede vláček a veze Pražany do přírody. Je sobota odpoledne, přibližně čtvrt na tři, samozřejmě v době vzniku filmu sobota pracovní.  Na vagonu s loděmi bujaře prozpěvují mladíci, u jejich nohou zdraví mladičkou Kateřinu smutný tramp Franta. Je jiný než rozjásaní sportovci nad ním, má klobouk, bíbra a kytaru. Vyčlenění této postavy z jásajícího kolektivu nemůže být jasnější.  Ale proč?

Možná proto, aby se ve filmovém příběhu před Kateřinou zřetelně otevřely dva neslučitelné světy - v postavě Karla je to úmorná práce v továrně, budoucí svatba a děti, nízké příjmy, a snad seženou byt, kde budou moci chodit k sousedům na televizi. Naproti tomu postava Franty představuje vlastní svobodný prostor, dětské úniky do romantických snů (ve dvou scénách je Franta provázen dítětem), a posléze  smutné vyhnanství trampského samotáře daleko od veselého  kolektivního životního stylu (v době vzniku filmu se o povýšení trampského hnutí šedesátých let na téměř většinový způsob života mládeže ještě nevědělo).

Na závěr filmu přichází nesmírně silná scéna. Franta jako zastupující výběrčí mostného se loučí s Kateřinou, která odchází z dětské hravé svobody do vyčerpávajícího života dělnice v továrně, a to až do konce života. Nebo spíš do důchodu. Její vlastní matka ji tam posílá se slovy: "A dobře dělej!" Nikdo Kateřinu nelituje, jen Franta. O tom se nedá psát, to se musí vidět.

Jakkoli tahle málo viditelná linie příběhu vypadá přehnaně, musíme si uvědomit, že odpovídá skutečnému životu na konci padesátých let. Kateřina tehdy vymoženosti dnešních žáků opouštějících základní školu neměla. Škola přidělila umístěnku a poslala dívku na internát do Kadaně. Matka ji raději vyjednala nekvalifikovanou práci v pražské fabrice (podle dnešních pravidel by Kateřina do konce prázdnin ještě pracovat nemusela). Být v patnácti nevyučenou fabričkou, bez prázdnin, dovolená až příští rok v počtu čtrnácti dní (pár dní si musí schovat na Štědrý den a Silvestra, kdy se pracovalo), o tom se filmový příběh nezmiňuje. Tohle věděl jen Franta. Ale Kateřině nemohl pomoci jinak, než gestem na konci filmu, gestem ruky člověka, který zná cenu volnosti. Mladičké dívce právě přistřihávají křídla a náhradou má být první láska.

Je běžné, že filmoví diváci tuhle povídku z filmu "Pět z milionu" příliš nechápou a považují ji za jednu ze slabších částí filmu. Ale trampové, především pamětníci, by měli vědět své. A najdou se i názory, že "Pavučina" je z filmu povídka nejlepší.

 

Tramp Franta, poněkud stranou kolektivu, se objevuje už v úvodní scéně.

 

Společné veselí vodáků kráčí z nádraží a dobírá si "bíbratého" trampa, který nenese kolektivní pádlo, ale individualistickou kytaru

 

Scéna na konci "Pavučiny" - Kateřina odchází přes most do života, dětská volnost zosobněná trampem Frantou zůstává kolektivem nepochopená na tomto břehu řeky

                                       

 Zajímavosti z "Pavučiny"

 

- nádražní scény se natáčely v Senohrabech. Ovšem vlak od Prahy přijel z opačné strany, aby kamarádky Kateřiny mohly mávat z mostu.

 

- na konci filmu se objeví záběr na výpravčího vlaku, kterého mnozí trampové pamětníci dříve jezdící na Sázavu dobře znají. Je to pan Zajíc, bývalý náčelník žst. Vrané nad Vltavou. Když vlak "dřevňák" přijížděl do Vraného, cestující se vrhli do oken, aby pana Zajíce alespoň na vteřinku zahlédli.

 

- chatovou osadu, kde na Kateřinu čeká její matka (pobývající na letním bytě) pozná každý na první pohled. Je to osada z vyřazených autobusů z osady pod Kazínem. Vznikla ve dvacátých letech jako převlékárny pro říční lázně. Dnes vypadá zřetelně jinak, a tak "Pavučina" může posloužit i jako zajímavý dokument.

 

- jak vypadala na konci padesátých let výletní restaurace "Tornádo", hřiště, lávka přes Berounku a druhý břeh naproti - to všechno je ve filmu zachyceno v letní silně rekreační atmosféře.

 

- část povídky se odehrává na dálničním mostě u Senohrab, který se začal stavět v roce 1939, a v době natáčení filmu dálnici ještě nesloužil. Prázdný betonový most s jeho vysoko klenutými oblouky vypadá na filmových záběrech velmi impozantně.

                                       

 Uzávěrka Kenyho voleje se blíží!

 

 

Ještě je trochu času na vymýšlení a psaní, uzávěrka soutěže vodáckých povídek  "Kenyho volej" je poslední den v srpnu.

 Co je potřeba - podívat se na propozice, zkusit jestli by motivaci popohnal návod JAK PSÁT VODÁCKOU POVÍDKU (schválně jestli uhodnete, kdo ho napsal) a k tomu ještě být vodákem. Mezi trampy je vodáků hodně, tak proč povídku do soutěže neposlat...

 

 

 

                                       

 Trapsavcem snadno a rychle

(pro začínající povídkáře)

 

Když postavy promluví...

 

Co postava udělala dřív? Promluvila, nebo učinila dějem předepsaný pohyb související s proslovem? Tenhle zcela nenápadný souboj slova se skutkem se vyskytuje všude, kde si autor svého čtenáře příliš nepovažuje. Autor ví, co postava koná zároveň když pomocí přímé řeči promlouvá. Čtenář to neví. Dozví se to až z textu. Pokud onen text je autorem sestaven nedbale, nastane zmatek.

Příklad takového nedbalého začátku povídky:

"Chceš jet na vandr? Nikam. Ještě jsi nenapsal úkoly," řekla matka a dávala prádlo do pračky. Koupelna duněla ozvěnou jejích zamítavých slov.

"Ale já na ten vandr jet musím," škemral synek tak úpěnlivě, až nad pračkou prosebně spínal ruce.

"Měla bys ho pustit, kluka jednoho, vždyť už byl dvakrát na školním výletě, tak nějaké zkušenosti s tábořením má," volala babička z předsíně.

"Já bych byl taky pro," ozýval se otec, který se zrovna pokoušel spravit kliku u koupelny.

Tento způsob psaní je dosti nešťastný, ačkoli běžně používaný i zkušenými autory. Vylepšíme ho tak, že nejdříve popíšeme kdo je na scéně a kde. Třeba takhle:

Matka byla neústupná, a synek si vyhlédl špatnou chvíli na škemrání. Zrovna dávala v koupelně prádlo do pračky a otec se mořil s rozbitou klikou, když se rozhodl  požádat o souhlas. Babička tušila o co jde a pospíchala z předsíně na pomoc.

Teprve nyní je o ději nenucený přehled, může se začít s přímou řečí, a čtenář je příjemně napjatý, jak to dopadne.

 Pokračování příště

 

 

Trampská literární soutěž

o Zlatého Trapsavce

Soutěž na témata trampská, toulavá a přírodní, určená pro každého, kdo se chce podělit s kamarády o své pocity a zážitky z vandrů v literární podobě. Soutěž k sobě přitahuje stovky trampingu milovných autorů od roku 1971.

 

3. ročník - 1973

4. ročník - 1974

5. ročník - 1975

6. ročník - 1979

7. ročník - 1980

8. ročník - 1982

9. ročník - 1983

10. ročník - 1984

11. ročník - 1985

12. ročník - 1986

13. ročník - 1987

14. ročník - 1988

15. ročník - 1989

Informace o trampské literární soutěži o Zlatého Trapsavce najdete na

www.trapsavec.cz

Odkazy na stránky trapsavců

Eva Šklíba Obůrková

Míra Valina

d´Ady

Jan Akela Drnek

Ilka Pacovská

Miloš Hlávka

Jan Frána - Hafran

Mladé Tužky

Literární klub českého západu

 


 

 

Kapely, které hrávaly v 70. - 80. letech u trapsaveckých ohňů

Chrpa Chrudim

Cestáři Praha

Ozvěna Brno


 

 

Nejvíce navštěvované stránky  v měsíci červnu:

 

1.

"Co jsem našel v lese"

"Napiš mi něco do cancáku, kamaráde ..."

2.

Lída, její sestřenice a všechny ostatní

(Vzpomínka na Houlu)

3.

Povídka: "Spacák pro dva"

Jizerské hory skrývají trampské tajemství ...

4.

Podzimní slezina na Rozkoši

(ze sleziny trapsaveckých pamětníků, povídání o poezii, próze a muzice, a hlavně o fríských koních)

5.

"Večer pro trampku"

(povídka)

Jak se šerif T.O.Černý bůvol naštval na Večerní Prahu

 


 

 

Zvadlo na www claimy

Ještě nevíte, kam se z Trapsaveckého deníčku odklikat? Vyberte si:

 

Canc na rozloučenou:  

"Začala jsem psát román, první den jsem psala celý den, další dny po chvilkách a teď se k tomu jaksi nemůžu dostat, tak snad se k tomu vrátím."             - z blogu mladičké literátky

Povídka: "Noc pod balvanem"

Památka na "šestačtyřicátej"

(zajímavá rytina v Podkosti)

Trapsavcem snadno a rychle: "Dobrá rada nad zlato"

(prospěšný trik s knížkou z antikvariátu)   

Povídka: "Snídaně s ropušákem"

"Čtivost - nejlepší vlastnost povídky III"

(Co s nezbednou čárkou, a kouzlení s časem může za všechno)

Historická črta: "Můj vlak"

(povídka z roku 1974)

"Čtivost - nejlepší vlastnost povídky II"

(Je obrazné přirovnání báječný pomocník, nebo povídkám škodí jak může? Za klopýtavost mohou zbytečná slova)

"Od začátečníků na pult knihkupectví"

(jedna dlouhá trapsavecká cesta)

Ukázka z knihy: "Bajonet po Němcích"  

 

Báseň: "Rozhodnutí" - Kazatel            

"Čtivost - nejlepší vlastnost povídky"

(Každá věta vychází z konce věty předchozí! Rytmus dodá plynulost!)

Báseň: "Čekání" - Houla

Povídka: "Vandr splněných přání"

Nesnímej svůj stetson

(neblahý dívčí zvyk)

Trapsavcem snadno a rychle: "Placaté křoví"

(Copak nám dělají postavy v pozadí? Nejspíš nic.)

Povídka: "Zpráva o stavu trampingu

              v T.O. Rudá tvář"

Trapsavcem snadno a rychle:

 "Chytrého nebrat! A když, tak ať nemluví!"

(Když má být hlavní hrdina chytřejší než autor...)

Povídka: "Kidova báseň"

Se špínou do tramvaje a do Večerní Prahy

(začouzený problém při cestování)

Trapsavcem snadno a rychle:

 "Nerozptylovat kratičkou charakteristikou"

(o vedlejších postavách není nutné vědět všechno)

Povídka: "V poledním slunci"

Případ čaje z jehličí

(drobnůstka z Mladého světa šedesátých let)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Úprkem pryč od archetypů!"

(jak narušit předvídatelné povahy obvyklých postav)

Povídka: "Dívka s kytarou"

Trapsavcem snadno a rychle:

 "Jak vytvořit prostor (a nezabloudit)"

(rozmístění postav v popisované scéně)

Spacák nebo deka podle Jevgy

(vzpomínka na neštěstí na Ohři)

"Vozit nebo nevozit" - Jevga

(jak spacáky ovládly trampské noci)

Trapsavcem snadno a rychle: "Pozadí se ošidit nedá"

(kolem hlavního hrdiny kolotá běh okolního světa)

Lída, její sestřenice a všechny ostatní

(Vzpomínka na Houlu - dvacet pět let od jeho smrti)

 

Trapsavcem snadno a rychle:  

"Záludnost laciných vět"

Vzpomínka na Rozkoš

(připomínka Juanových podzimních slezin)

Báseň: "Najít cestu k múze" - Kytka

Povídky:  "Volání osady"

"K R U C I N Á L !   řekla vévodkyně" - Briggi

"Mé podnikání s Juanem" - Robin

"Ve vlasech Tapiných cest"

(připomínka životního výročí známé autorky)

Kam na Tapiny povídky

Povídka: "Noc, ve které tančí víly"

Kouzelná píseň pro den, kdy neustává déšť

(magická vlastnost písničky "Kapkami si déšť")

Trapsavcem snadno a rychle:

"V zajetí děsivých grimas"

Dlouhé roky v přízni Zlatého pidižvíka

(vzpomínky na Velká Zlatá Stěhování)

Zlaté legendy v Trapsaveckých Miniaturách

Trapsavcem snadno a rychle:

"Předbíhat nebo nepředbíhat?"

Povídka: "Kytara"

Trapsavcem snadno a rychle: "K čemu je ten platan?"

Před padesáti lety

zaplanul "Táborový oheň"

Trapsavcem snadno a rychle: "Už je to zase tady"

Povídka: "Skála osadních slibů"

Trapsavcem snadno a rychle:

"K ohni raději nechoďme"

Povídka: "Studánka"

Trapsavcem snadno a rychle:

"I hrdina má své mouchy"

Povídka: "Korbílek pro Péťu"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Literární tramp žije na hranici možností"

"Cesty hrnečků" - vzpomínky na Juana

(v srpnu 2012 zemřel nejlepší trapsavecký básník Jaromír Juan Hlavatý)

Báseň: "Plechovka 17.srpna 2012" - Miky Marusjak

Povídkový miniseminář jednoho porotce

(porotovací dozvuky 38.ročníku soutěže)

Jak se čtou povídky (proč se povídkám nerozumí)

Houlův letní úvodník (z časopisu "Šmatlavá stopa", 1986)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Velmi vítaný precedens"

Trapsavecká slavnost v Horním Jelení

Báseň: "Ueska" - Hanka Hosnedlová

Trapsavcem snadno a rychle: "Sekeru do ruky!"

Miroslav Miky Marusjak: "Když koleje duní, slyším underground"

Povídka: "Pepánek" - Miky Marusjak

"Lahůdka pro trapsavecké labužníky"

Vzpomínka na Houlu k nedožitým šedesátinám

(málo známé fotografie a texty)

Povídka : "Chudinka Hardy"

(z druhého vydání "Tajností skalkového lesa")

Trapsavcem snadno a rychle: "Povídkový dotazník"

Podzimní slezina na Rozkoši

(ze sleziny trapsaveckých pamětníků, povídání o poezii, próze a muzice, a hlavně o fríských koních)

Briggi: "Stáří je..." (povídka)

Krásné jubileum - vyšlo sté číslo Puchejře!

Povídka na léto (strašidelná): "Vítězka ankety"

Básničkový srpen - o vlaku čekajícím na volno

 (báseň "Vlak v kukuřičném poli" od J.Holoubka)

Na webkových cestách - KáPéZetky se množí

Trapsavcem snadno a rychle:

"Povídky prorostlé houbou zvanou začátek"

Trapsavecký oheň sedmatřicátý

Vyhlášení výsledků aktuálního ročníku soutěže. Křesty nových Aťčiných knížek, napínavý souboj povídkářů o hlavní cenu, a tak podobně...

Povídka: "Vtípky generála Trychtýře"

(povídka lákající čtenáře ke sbírce "Sever proti Jihu v restauraci Na Vyhlídce")

"Příběh jedné výstavky - dnes čepuje Tom"

Výběr kreslených vtipů z prehistorických dob Trapsavce (Kavče a Tom)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Podlehnout nebo nepodlehnout?"

Nenápadný Houla v časopise "Mladý svět" - Houlovy fotografie ve žlutém čtverci

"Zrcadlo" - Houla

Na webkových cestách - snění na košilích (patchwork)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Povídka od hlavy k patě"

Juan na rádiových vlnách

Povídka: "Hádanka pro šerifa Dršku"

(aneb co způsobil nesrozumitelný zápis v cancáku šerifa T.O. Padesát metrů od hospody)

Dávný příběh (skutečný) - tragické události na středním Slovensku před třiceti lety

Fišárková mezi akvarely (nová sbírka povídek Míry Valiny)

Na webkových cestách - zastávka u Bohouška

Trapsavcem snadno a rychle: "Prokletí mobilu"

Báseň: "Bílá neznámá" - Juan

Psavecká slezina u Juana

"Pátek" (Juanova báseň ze sbírky "Lovec něžných strun")

Trapsavcem snadno a rychle: "Až do krajnosti..."

Přiložené polínko (zajde tramping na úbytě?)

Trampové na území hrdinů (trampská expozice v Národním památníků na Vítkově)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Z tohohle místa Stožec vidět není"

Povídka: "Večer u rybníka blízko hospody"

"My Rifle, my Pony and me" a dívka s jablkem  (písnička z filmu "Potlach")

Trapsavcem snadno a rychle:

"Sasanka hajní nebo kytka u cesty?"

Putovní výstava "Stoly spisovatelů"

O Plzeňákových plackách

Příběh jednoho kresleného vtipu (Wabi Ryvola na svojšickém Slunovratu 1984)

Tichý dech romantiky (o recenzi na Paulíkovu "Arizonu", napsané před osmdesáti lety)

Trapsavcem snadno a rychle:

"Pohled nahoru, pohled dolů!"

Povídka: "Nejstrašnější trampský slovo"

Trapsavcem snadno a rychle: "Smrt příživnickým příslovcům!"

Tramping před pětačtyřiceti lety na rozcestí - o protitrampském článku ve Večerní Praze v roce 1963 a odezvě, jakou vyvolal

Trapsavcem snadno a rychle:

"Autocenzurou k výšinám"

Renesanční podzim u Juana - psavecká slezina a křest sbírky básní Jaromíra Juana Hlavatého

Pro sběratele - avalonské edice

Trapsavcem snadno a rychle: "Polštářová slůvka"

O expedici Přežití 1979 - příběh výpravy, která věřila, že nemít nic k jídlu je největší dobrodružství samo o sobě. Jak se ukázalo, byla to pravda.

Povídka: "Tajnosti skalkového lesa"

Trapsavcem snadno a rychle: "Stále stejná slova"

Povídka: "Slunce Jihu a Zář Severu"

Před čtyřiceti lety - knížka "Potlach"

Trapsavcem snadno a rychle: "Kouzlo setrvačnosti"

Povídka: "Vandr s Toulavým koněm"

Na vandru s kloboukem

Trapsavcem snadno a rychle: "O práci spisovatele"

Povídka: "Na jaře"

Každá sudá sobota ...

Trapsavcem snadno a rychle:

"Nebojte se svého hrdiny"

Povídka: "Šerifka"

Dívky na vandru

Trapsavcem snadno a rychle:

"Žhavé srdce, chladná mysl"

Povídka: "Takhle do vlaku nemůžeme"

Legenda o Irčanovi

Trapsavcem snadno a rychle:

"Dialog je jak posunovací lokomotiva ..."

Povídka: "Příliš zdařilý vandr"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Tajemství kruhového pohledu"

Novoroční předsevzetí

Povídka: "Novoroční"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Kdo je hlavním hrdinou? Já nebo on?"

Balada lesní štědrovečerní

Povídka: "Dáreček"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Pozor na první čtyři věty!"

Povídka: "Noc v pustinách"

Trapsavcem snadno a rychle:

"Pošlete svého hrdinu na vandr! A mějte ho rádi!"

Povídka: "Slavnost pod mostem"

"Ať rozhodne první trampská ..."

Povídka: "Spacák pro dva"

Jizerské hory skrývají trampské tajemství ...

Povídka: "Čekání na vlak"

Domovenka, nůž a tele ...

Nejen tele a usárna

Povídka: "Jak jsem se stal trampem"

"Tramp a dítě" - písnička z rádia

Povídka: "Večer pro trampku"

Jak se šerif T.O.Černý bůvol naštval na Večerní Prahu

Povídka: "Co jsem našel v lese"

"Napiš mi něco do cancáku, kamaráde ..."

Cancákový fenomén